Gdzie produkuje się hardware?

Gdzie produkuje się hardware?

Wszelka elektronika dotycząca branży IT projektowana jest w USA, Europie bądź Japonii, jednak ich składaniem zajmują się Chiny.

To właśnie w Chinach składane są produkty Acera, Apple, Ausa, Della, Toshiby, HP, Lenovo, Sony i pozostałych marek laptopów. Największe firmy produkcyjne to Quanta, Compal, Wistron, Foxconn, Inventec, Pegatron. To one produkują, składają dla nas setki smartfonów, tabletów oraz laptopów.

W fabrykach pracuje masa ludzi, którzy dziennie składają po kilkaset tysięcy urządzeń. Nawet najbardziej nowoczesne urządzenia składane są ręcznie. Powód jest prosty. Ludzka siłą robocza jest tańsza niż maszynowa. I tak dla przykładu: ?iPad przechodzi w fabryce przez 325 par rąk, zanim zostanie włożony do idealnie czystego pudełka i wysłany do zagranicznego odbiorcy?.

Współpraca między firmami jest dość ściśle powiązana. Nie wszystkim ?producentom? podoba się taki stan rzeczy. Oczywiście chodzi tu o markę Apple. Firma Apple wywiera ciągłe naciski na producentów innych laptopów.

Doszło nawet do tego, iż Apple chciał wycofać produkcję najnowszego MacBook Air oraz zerwać kontrakt z firmą, która w swoich halach składała również inne marki laptopów wyglądem przypominające Apple, między innymi Asus UX31. Jak podawały chińskie gazety Apple doszło do porozumienia z montownią Pegatron, który to wycofał się z montowania Asusa. To zadanie zaś zlecono innemu podwykonawcy. Dzięki temu na rynku mamy już Asus UX31.

Oczywiście podobna sytuacja jest z elementami, układami do płyt głównych. Większość producentów znajduje się w Chinach. Tak więc amerykański laptop, po dostaniu się do jego wnętrza okazuje się być chiński.