Kopia zapasowa

Kopia zapasowa

Kopie zapasowe to najlepszy sposób na zabezpieczenie swoich danych

Zabezpieczenie danych, a konkretnie zabezpieczenie danych przed ich utratą, to jedna z najważniejszych rzeczy, które powinno się wykonywać podczas pracy na komputerze i jednocześnie taka rzecz, o której zdecydowana większość osób zapomina. T naprawdę duży błąd, nie myślimy o tym jednak tak długo, aż coś poważnego się stanie. A warto zauważyć, że kopie zabezpieczają nas nie tylko przed ewentualnym, przypadkowym usunięciem danych, ale także przed ich skradnięciem czy zepsuciem sprzętu.
Podkreślmy sobie, że kopie zapasowe to też temat bardzo rozległy, bo tyczy się nie tylko samych dokumentów, ale i całych systemów czy na przykład stron internetowych. Wyobraźmy sobie sytuację, że pomieszaliśmy coś w rejestrach systemu operacyjnego. Albo po prostu, że nasz komputer jest już tak zapchany różnymi ?śmieciami?, że praktycznie nie da się na nim pracować. Trzeba więc wykonać tzw. formata, czyli reinstalację systemu. Sama reinstalacja zajmuje już godzinę czy dwie. Do tego mnóstwo konfiguracji, instalacje sterowników, kodeków, programów użytkowych itd., trwa to naprawdę bardzo długo. A gdyby dało się przywrócić komputer do pewnego stanu, w którym jeszcze wszystko było ok, za pomocą kilku kliknięć? Okazuje się, że to możliwie- wystarczy zrobić obraz, czyli kopię zapasową.
Podobnie sytuacja wygląd ze stronami internetowymi. Te, narażone są między innymi na różnego typu ataki hakerskie. Dlatego też regularnie powinno się robić backupy, zarówno plików jak i bazy MySql. Dzięki temu w razie potrzeby (w razie ataku lub gdybyśmy po prostu sami coś namieszali, co niestety zdarza się dość często), w kilka chwil możemy przywróć serwis do normalnego trybu.
Dobra, wiemy już, że warto robić kopie zapasowe. Ale w jaki sposób? Najprościej jest zrobić to czysto mechaniczne- ręcznie. Po prostu kopiujemy sobie wszystkie pliki, dane do jakiejś nowej lokalizacji. W niektórych przypadkach można użyć specjalnego oprogramowania. Na przykład do zrobienia obrazku dysku. Możliwości jest naprawdę całe mnóstwo, wystarczy zerknąć do Internetu. Z bardziej popularnych narzędzi można by wymienić chociażby HDClone, Cobian Backup czy Abakt.
Ostatnia kwestia do poruszenia to miejsce, w którym przechowujemy nasze kopie zapasowe. Z pewnością nie może być ono powiązane w żaden sposób z tym miejscem, w którym znajdują się oryginalne pliki. Czyli na przykład, jeśli robimy backup jakiejś strony www, to kopię musimy wrzucić na inny serwer. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że w razie czego, nasza kopia będzie bezpieczna.