Hasła zabezpieczające

Hasła zabezpieczające

Czasy w których żyjemy wymagają od nas posiadanie własnego e-maila, zakładania kont internetowych kont bankowych. Często zakładamy swoje konta na różnego rodzaju portalach społecznościowych. Dostęp do każdego naszego konta czy profilu wymaga zarówno loginu jak i hasła dostępu bądź pinu. W tym artykule chcielibyśmy dać Wam kilka wskazówek na temat tego jak zakładać bezpieczne hasła, a także jakich haseł unikać aby nasze konta były bezpieczne.

Zdarza nam się, że tworząc profile czy konta używamy jednego lub dwóch zabezpieczeń do wszystkich. Oczywiście jest to dla nas wygodniejsze gdyż łatwiej nam zapamiętać jedno hasło niż dziesięć, natomiast jest to mało bezpieczne rozwiązanie. Na stronach i portalach gdzie zakładamy konta są różne wymogi przy tworzeniu hasła bezpieczeństwa. Najczęściej administrator strony wymaga od nas aby hasło składało się z określonej liczby cyfr oraz  dużych lub małych liter. Biorąc to pod uwagę wielu z nas tworzy hasło na bazie własnych urodzin bądź innych ważnych dat. Pamiętajmy, aby nie robić tego błędu, aby hasłem nie była żadna ważna dla nas data. Dodatkowo hasło nie powinno składać się z naszego lub bliskiej nam osoby imienia. Nie powinno się tworzyć haseł które są ciągiem cyfr bądź liter (np. 12345 lub qwerty). Są to mało bezpieczne rozwiązania, takie hasła można w łatwy sposób złamać. Najlepiej jest wymyślić takie hasła, które będzie znane tylko nam i z czymś nam się kojarzy, aby móc łatwo sobie go przypomnieć. O bezpieczeństwo naszego hasła, powinien dbać także administrator strony. Dlatego coraz częściej podczas zakładania konta możemy się spotkać z aplikacją która, podczas zakładania hasła, pokazuje nam jego siłę bezpieczeństwa. Pomoże to nam w założeniu hasła które będzie dobrym zabezpieczeniem. Zdarza się, że niektóre strony, a najczęściej są to banki, wymagają od nas abyśmy zmienili hasło po upływie jakiegoś czasu, np. po 3 miesiącach. Dodatkowo nie akceptują one hasła które poprzednio było używane.

Mimo wszelkiej ostrożności i zabezpieczeń, hakerzy stosują kilka metod łamania hasła. Jedna z nich to metoda która jest pracochłonna i pochłaniająca dużo czasu. Polega ona na tym, że osoba chcąca poznać nasze hasło, wpisuje wszystkie kombinacje literowe, cyfrowe oraz znaków szczególnych. Aby utrudnić hakerowi złamanie naszego hasła, należy stosować jak najdłuższe hasła. Następną metodą jest ?atak słownikowy?, a polega on na użyciu algorytmu który dopasowuje słowa i rozpoznaje znaki często używane. Dlatego odradzamy zakładania haseł tj. 123456 lub qwerty, o czym wcześniej już wspominaliśmy. Hakerzy wykorzystują jeszcze jedną metodę, tzw. ?tęczową tablicę? ? czyli połączenie dwóch powyższych metod.

Z biegiem czasu pojawiają się coraz nowsze metody hasłowania. Pytanie, czy zawsze są one bezpieczniejsze od standardowego wprowadzania hasła? Coraz częściej słyszymy o  hasłach obrazkowych czyli wzorach do zakreślania lub punktach które się łączy. Oczywiście są to hasła które łatwo zapamiętać, bo większość z nas ma pamięć wzrokową, ale pamiętajmy, że tak samo jak łatwe do zapamiętania są również łatwe do rozszyfrowania. Cechuje je mniejsza liczba możliwych kombinacji, a poza tym łatwiej dostrzec/podejrzeć rysowany wzór. Hasła standardowe, wpisywane jest trudniej rozpoznać po ruchu, a dodatkowo na wyświetlaczu takie hasło jest zakodowane.

odciskKolejnym rodzajem zabezpieczenia, po za wpisywaniem hasła, jest czytnik biometryczny. W laptopach zazwyczaj wykorzystywany jest czytnik linii papilarnych. Jest to bardzo wygodny sposób, ponieważ hasło wpisujemy tylko raz, a później logujemy się poprzez rozpoznanie naszych linii papilarnych na czytniku. Niemniej jednak jeśli czytnik nam się uszkodzi, a my nie zapamiętaliśmy hasła, możemy mieć problem z dostaniem się do komputera. Niektóre instytucje wprowadzają zabezpieczenia takie jak, np. skan siatkówki oka, dłoni lub stosują urządzenia które rozpoznają naszą twarz. Takie zabezpieczenia są bezpiecznym sposobem hasłowania, ponieważ nikt po za nami nie przejdzie weryfikacji.

Poniżej przedstawiamy kilka prostych zasad zakładania hasła:

  1. Hasło powinno składać się wielu znaków – minimum 8. Każda dodatkowa liczba bądź cyfra utrudnia rozszyfrowanie naszego hasła.
  2. Dobrze jest tworzyć hasła, które poza literami, posiadają również cyfry lub znaki szczególne. Mieszanie dużych i małych liter oraz używanie znaków interpunkcyjnych również jest wskazane.
  3. Najczęstszym błędem użytkowników Internetu jest używanie jednego hasła do wszystkich swoich kont i profili. Jeśli ktoś uzyska dostęp do jednego naszego konta, przy próbie włamania się na inne konta oczywiste jest, że użyje od razu tego właśnie hasła.
  4. Należy unikać haseł składających się z sąsiadujących ze sobą znaków. Takie hasło w łatwy sposób można podejrzeć podczas wpisywania, a także je złamać.

Posiadając wiele kont i haseł ciężko jest nam zapamiętać wszystkie kombinacje jakie stworzyliśmy. Jednak warto zapisać sobie używane przez nas hasła, oczywiście w bezpiecznym miejscu i dostępnym tylko dla nas. Nie należy doklejać pinu na karcie bankomatowej, tak samo hasła na komputerze. Trzymanie ściągawki w portfelu lub kalendarzu tez jest mało bezpiecznym miejscem. Można schować ją w szufladzie w biurku lub włożyć do którejś z książek Posiadanie ściągawki będzie dla nas zbawieniem w sytuacji gdy ilość używanych przez nas haseł całkowicie się nam pomiesza lub po prostu go zapomnimy.

Artykuł napisany przy współpracy Laboratorium All Data Recovery i Megaserwis