Naprawa dysków twardych

Naprawa dysków twardych

Wiele osób w przypadku awarii dysku twardego usiłuje znaleźć proste rozwiązania w celu naprawy uszkodzeń. W internecie jest wile narzędzi, które mają w swojej funkcjonalności regenerację – naprawę dysku. Ich działanie sprowadza się do skanowania powierzchni dysku i relokacji uszkodzonych sektorów.

Trzeba tu jednak zaznaczyć, że nowoczesne dyski twarde mają tak skonstruowany firmware, że same re-lokują uszkodzone sektory podczas pracy. Jeśli dysk przestaje działać to użycie tego typu programów na pewno nie pomoże. Skanowanie dysku sektor po sektorze przeważnie tylko powoduje dodatkowe uszkodzenia.

W branży odzyskiwania danych, panuje opinia, że jeżeli tylko można to najważniejsze jest kopiowanie sektor po sektorze aniżeli skanowanie w poszukiwaniu błędów. Błędy na dysku po prostu się pomija i próbuje się takie miejsca odzyskiwać na samym końcu.

Służą do tego specjalne programy, których ceny sięgają kilu dziesięciu tysięcy złotych.

Warto również zaznaczyć, że nawet przy odpowiednim sprzęcie i procedurach czasami nie udaje się odzyskać danych. Postępując po omacku szanse na to, że odzyskamy dane za pomocą programów i porad z internetu są niestety niewielkie. Usługi odzyskiwania danych są kosztowne więc na zdrowy rozsądek nie ma sensu rozpowszechniać profesjonalnych narzędzi za darmo.