Gdzie trzymać kopie zapasowe danych?

Gdzie trzymać kopie zapasowe danych?

Odnośnie tego, że robienie kopii zapasowych jest słuszne, chyba nie ma potrzeby nikogo przekonywać. Kopie zapewniają spokój i umożliwiają szybki powrót do stanu sprzed usterki. Ale pozostaje pytanie gdzie przetrzymywać kopie? Jedno jest pewne- na pewno nie tam, gdzie plki oryginalne, ale to wciąż nie daje nam żadnej konkretnej propozycji. Przyjrzyjmy się zatem jakie mamy alternatywy.

Internet

Niestety smutna prawda jest taka, że owych alternatyw nie jest aż tak dużo. Możemy je podzielić na dwie główne kategorie. Pierwszą z nich jest właśnie internet.
Przechowywanie danych w sieci internetowej może odbywać się niejako na dwa sposoby. Pierwszy to tzw. wirtualne dyski. To znakomita propozycja dla wszystkich osób, które chcą mieć stały dostęp do swoich plików. Wirtualny dysk działa trochę tak jak pendrive, tyle że nic nie musimy wkładać do USB, a jedynie włączyć odpowiednią stronę. Takich wirtualnych dysków znajdziemy w sieci masę, np.:

– edysk.pl
– box.com
– dropbox.com
– skydrive
– iCloud.

Drugą opcją, jeśli chodzi o przechowywanie danych jest wykupienie serwera. Dostęp do plików jest tu trochę bardziej skomplikowany, ale za to poziom bezpieczeństwa i prywatności nieco większy.

Przenośnie pamięci

Jeśli danych nie przechowujemy w sieci, możemy je trzymać na różnych nośnikach pamięci. Plusem (ale i zarazem minusem) takiego rozwiązania jest to, że dane nie są w żaden sposób powiązane z siecią internetową, a więc ryzyko przechwycenia ich występuje tylko z poziomu lokalnego. Niestety przez to i my, dostęp do danych mamy tylko wtedy, gdy weźmiemy ze sobą nośnik.

Płyta

Nieco już zapomniany nośnik pamięci. Dobrze nadaje się jednak do przechowywania zdjęć czy filmów. Pamiętajmy jednak, żeby nie kupować najtańszych płyt, które szybko ulegają zniszczeniu (przez co możemy stracić dane).

Przenośne pamięci

Najbardziej popularny obecnie nośnik. Pamięć zawsze mamy przy sobie, i w każdej chwili mamy dostęp do wszystkich plików. Szybko i łatwo możemy również dodawać nowe pliki i usuwać stare. Co ważne, pendrive możemy zabezpieczyć hasłem dostępu.

Dysk zewnętrzny

Ostatnią propozycją jest zewnętrzny dysk twardy. Może mieć on olbrzymią pojemność, sięgającą nawet kilku terabajtów. Niestety, na chwilę obecną cena takich dysków jest bardzo wygórowana.