Najbardziej trwałe nośniki do przechowywania danych.

Najbardziej trwałe nośniki do przechowywania danych.

Wielokrotność zapisu tych samych danych, które są dla nas bardzo ważne ma sens. Podpowiadamy, które nośniki są najbezpieczniejsze i najtrwalsze.

Jeśli uważamy, że popularne nośniki nadają się do długotrwałego przechowywania danych to jesteśmy w będzie. Otóż każdy taki nośnik podatny jest na uszkodzenia, nie koniecznie biorące się z uszkodzeń mechanicznych, pęknięć ale również wpływ na nie mają czynniki klimatyczne. Dyski twarde nie są odporne na wysoką temperaturę oraz na wilgoć, oczywiście nie znoszą też wstrząsów oraz uderzeń. W przypadku dysków flash kwestia jest inna, są one bardziej trwałe jednak nie niezniszczalne, ich komórki nie trwają wiecznie.  Ich prawidłowe funkcjonowanie kończy się po około 10 000 cyklu zapisu i kopiowania. Natomiast jeśli z nich długo nie korzystamy mogą stracić swoją zawartość.

Na co więc przenosić nasze dane, by były bezpieczne? Płyty CD/DVD? Owszem, ale nie takie dostępne w każdym sklepie. Zwykła płyta nie jest trwała, i nagrane dane po kilku miesiącach mogą być nie do odczytu. Niestety nie da się przewidzieć po jakim czasie dane zostaną utracone.

Alternatywą jest płyta M-Disc czyli tak zwana kamienna płyta. Dane zapisywane są na warstwie materiału podobnego do kamienia. Producent płyt daje nawet tysiącletnią trwałość. Dostępne są w sprzedaży w wykwalifikowanych sklepach, bądź też na aukcjach internetowych. Koszt to około 300 zł za 25 sztuk.

Firma Verbatim oferuje płyty o przedłużonej trwałości. Stosuje się w nich warstwę złota bądź stopu  złota i srebra.

Płyty M-Disc charakteryzują się zapisem danych w warstwie materiału nieograniczonego, a nie w barwniku. Kolejne różnice między zwykłą płytą a M-Disc to moc lasera, która niezbędna jest do zapisywania danych oraz maksymalna szybkość nagrywania, która jest czterokrotnie szybsza.

Na wypalenie takiej płyty pozwalają nagrywarki takie jak LG, wyposażone w specjalne oprogramowanie wewnętrzne, które rozpoznaje typ płyty. Płyty M-Disc odporne są na działanie światła słonecznego, nawet duże naświetlanie nie uszkadza powłok płyty. Tak więc nasze dane pozostają bezpieczne. Przy takim samym obciążeniu promieniami zwykłe płyty stają się nieczytelne.

GlassMasterDisc to kolejna propozycja nośnika do przechowywania danych. Jest to płyta, na której dane zapisywane są w warstwie specjalnego szkła. Ich trwałość przewiduje się na tysiąc lat. Jak wskazuje producent jest to alternatywa na trochę słabsze płyty M-Disc. Otóż jak wskazuje producent płyt GlassMaster-Disc płyty M-Dic utworzone są z dwóch warstw poliwęglanu, którego trwałość na wahania temperatury jest ograniczona gdyż w 200 stopniach celsjusza poliwęglan zaczyna się topić. Płyty Glass wytwarzane są ze specjalnego szkła. Tego typu techniki używa się również w laboratoriach gdzie jest styczność z kwasami. Płyta wykonana z takiego materiału przetrwa w temperaturze do 500 stopni celsjusza. Tego typu płyty dostępne są na zamówienie. Wykonuje je firma Syylex. Realizacja zamówienia trwa około pięciu dni. Koszt to 150 euro.

Ważne dane można zabezpieczyć na dysku firmy SunDisc o nazwie Memory Vault. Oferowany jest w dwóch pojemnościach 8GB (230 zł) oraz 16 GB (340 zł). To dysk, na który producent daje stuletnią gwarancję trwałości zabezpieczonych danych. Dysk Memory Vault oferuje specjalnie opracowany system. Kontroler wbudowany w dysk umożliwia odczyt, kasowanie a także nadpisywanie danych a następnie po określonej liczbie zapisów i odczytów przechodzi w tryb tylko do odczytu. Nie jest sprecyzowane kiedy to nastąpi jednak użytkownik jest o tym informowany poprzez migającą diodę na dysku. Jeśli częstotliwość migania zwiększa się, oznacza to, iż termin trybu tylko do odczytu jest blisko. I tu dowiadujemy się nowej rzeczy, a mianowicie, że szybkość tego procesu zależy od temperatury przechowywania danych. Co za tym idzie, dyski flash lubią być przechowywane w chłodzie.

W planach jest utworzenie płyty holograficznej, której trwałość wynosić ma 50 lat.  Płyta ta charakteryzuje się hologramami. Każdy bit to hologram zapisywany i ułożony warstwowo czyli podobnie jak w płytach DVD czy tez w Blue-Ray, jednak płyta hologramowa posiada od 50 do 100 takich warstw. Na jej zakup będziemy musieli jeszcze zaczekać.

Dziękujemy za pomoc w napisaniu artykułu  www.lge.com.pl  , www.alldatarecovery.pl