Rys historyczny
Kto by pomyślał jeszcze jakieś 10 czy 20 lat temu, że pendrive’y tak zrewolucjonizują rynek nośników pamięci. Wielu z nas pamięta jeszcze czasy, kiedy ważne rzeczy zapisywaliśmy na dyskietkach, o pojemności 3 megabajtów. Co prawda wtedy nie było potrzeby produkowania większych pojemności, ale czasem ona powstała, do obiegu więc weszły płyty CD. Konsekwentnie ich cena malała, aż ostatecznie spadła do kilkudziesięciu groszy za sztukę (oczywiście mowa o najtańszych nośnikach produkcji chińskiej). Z czasem i pojemność płyty CD okazała się niewystarczająca, wprowadzono więc DVD, aż w końcu doszliśmy do etapu, że każdy ma swój przenośny dysk, który nie tylko jest bardzo pojemny, ale działa w trybie Plug&Play, a także daje możliwość szybkiego usuwania i dodawania nowych danych. I chociaż wciąż daleko nam do chociażby Chin, gdzie pendrive można kupić za dosłownie parę groszy w każdym kiosku, to trzeba przyznać, że jest to taka rzecz, która zdobyła w naszym kraju olbrzymie uznanie.
Dostępne modele
W związku z dużą popularnością dysków przenośnych, wachlarz dostępnych modeli jest po prostu gigantyczny. Oczywiście pomińmy te pierwsze dyski, które charakteryzowały się szaloną pojemnością typu 8 megabajtów i prędkością transferu na podobnie zabawnym poziomie, a skupmy się an tych, które są aktualnie dostępne na rynku. No i mamy tu naprawdę mnóstwo wariantów, masę możliwości. Jeśli chodzi o popularne pojemności to zaczyna się od 1- 2 GB. To niewiele, ale za to cena takich dysków jest bardzo atrakcyjna. Dalej, im większe pojemności, tym większa cena. Mamy wersje 4, 8, 16 gigowe… aż po wersje mające ponad 100GB. Niestety są one jeszcze bardzo, bardzo drogie- ich cena sięga nawet tysiąca złotych.
Prędkości transferu
To parametr równie ważny, jak pojemność dysku, a niestety niewiele osób o tym pamięta. Im wyższa prędkość, tym lepiej. Naprawdę warto tu uważać. Często niedoświadczeni ludzie przy kupnie pendrive’a porównują wersje o tej samej pojemności i decydują się na tańszy model, nie bacząc na to, że charakteryzuje się on znacznie słabszym transferem. A z pewnością lepiej jest trochę dopłacić, niż później godzinami przesyłać swoje pliki.
USB 3.0
Przy okazji transferu warto wspomnieć o najnowszej wersji USB 3.0. Standard ten zapewnia transfer plików z prędkością nawet kilkadziesiąt razy większą w stosunku do swojego poprzednika (2.0). Oczywiście to otrzymania tego wyniku musimy również w komputerze mieć slot z 3.0, nie mniej jednak naprawdę warto o tym pomyśleć.