Odzyskiwanie danych – Jakie ceny możemy usłyszeć w profesjonalnych firmach

Odzyskiwanie danych – Jakie ceny możemy usłyszeć w profesjonalnych firmach

Ceny odzyskiwania danych, jak wszystkich usług różnią się od siebie w zależności od ilości pracy i firmy w jakiej będziemy wykonywać usługę.

W opisie pominę wszystkie serwisy komputerowe, mające w ofercie takie usługi, ponieważ i tak nie będą w stanie nam pomóc w większości przypadków.

Analizując cenniki różnych firm mogę napisać, że koszty w niektórych przypadkach są naprawdę wysokie, ale większość zleceń da się zamknąć w rozsądnej dla większości użytkowników cenie.

Zacznijmy od diagnozy:

Tam gdzie firma ma własne laboratorium wycena i analiza uszkodzonego nośnika w normalnym trybie jest przeważnie darmowa. Jeśli potrzebujemy informacji w ekspresowym tempie zapłacimy przeważnie od 200 do 800 zł netto. Zależy to od rodzaju uszkodzenia i firmy do której trafimy. W warszawie są dwie firmy w których można taką informację uzyskać od ręki jeśli dobrze trafimy i nic nie zapłacić. Są to Megaserwis i All Data Recovery. Przeważnie bez większego problemu da się tam zrobić szybkie sprawdzenie (Dlaczego? – Bo mają lab na miejscu)

Usterki mechaniczne w dyskach:

Tu rozpiętość cenowa jest naprawdę ogromna. Najniższe koszty zaczynają się od 500 zł netto a najwyższe kończą nawet na ponad 10000 zł netto. Średnio takie zlecenia najczęściej kosztują od 1000 do 3000 zł netto.

Usterki elektroniczne w dyskach:

Ceny odzyskiwania danych z dysków z uszkodzonych elektronicznie są bardzo podobne. W większości zawierają się między 400 a 1000 zł netto.

Usterki firmware:

Łatwe do pomylenia z niektórymi usterkami mechanicznymi kosztują zależnie od dysku i firmy od 150 do 3000 zł netto

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego pendrive:

Zależnie od wielkości i budowy urządzenia koszty będą od 100 do 2500 zł netto.

Odzyskiwanie skasowanych danych z dysków, pendrive i kart pamięci:

Za takie usługi zapłacimy od 50 do 700 zł netto przy czym przy dyskach twardych będą to właśnie te wyższe kwoty.

W odzyskiwaniu danych jest bardzo wiele wątków i możliwych rozwiązań. Koszty będą uzależnione głównie od ilości pracy, narzędzi jakie będą potrzebne do wykonania usługi, ilości części zamiennych (muszę tu napomknąć, że w przypadku mechanicznie uszkodzonych dysków można zużyć nawet 3 do 15 dysków aby odzyskać dane).

Tak czy siak warto zawsze robić kopie zapasowe. Jeszcze nikt nie wynalazł tańszej metody na odzyskiwanie dnaych.