Masz ważne dane na komputerze? Pamiętaj, żeby je zabezpieczyć!

Masz ważne dane na komputerze? Pamiętaj, żeby je zabezpieczyć!

Jeśli chodzi o zabezpieczanie danych, to temat jest naprawdę bardzo złożony. W tym artykule spróbujemy tylko ogólnie powiedzieć o kilku najważniejszych kwestiach. Żeby jednak poznać temat dogłębnie, warto przestudiować odpowiednie pozycje z literatury, czy chociażby strony internetowe o tej tematyce. Wiedza z tego zakresu może bowiem okazać się bardzo przydatna, nawet jeśli nie teraz, to w przyszłości.

Zabezpieczenie komputera

Podstawową możliwością, jaką daje nam najpopularniejszy (jeśli chodzi o wersje desktopowe) system operacyjny na świecie- Windows, jest założenie hasła na konto. I choć zabezpieczenie to można stosunkowo łatwo obejść, warto je mieć włączone. Jak by nie było, lepsze słabe zabezpieczenie, niż żadne. Lepiej kilka, niż jedno. Oczywiście, jeszcze raz sobie to powiedzmy, specjalista bez trudu poradzi sobie z dostaniem się na nasze konto, ale po co miałby to robić? A przeciętny Kowalski podda się, gdy zobaczy hasło. Ważne jest też to, jak będzie ono skomplikowane, ale na ten temat porozmawiamy sobie później.
Jeśli jesteśmy przy zabezpieczeniach komputera, warto jeszcze wspomnieć o tym, że niektóre maszyny, zwłaszcza laptopy, posiadają różnego typu zabezpieczenia, takie jak np. zablokowanie możliwości włączenia komputera do momentu potwierdzenia zdefiniowanego uprzednio odcisku palca. Jeśli ktoś szykuje się do zakupu notebooka, warto poszukać takiego, który miałby tą funkcjonalność. Gwarantuje ona duże bezpieczeństwo.

Zabezpieczenie pliku

Kolejne zabezpieczenie, które warto założyć na ważne dokumenty, to hasło na plik. Jeśli chodzi o dokumenty tekstowe, hasło możemy ustawić w prosty sposób, bezpośrednio z poziomu pakietu biurowego. Ale nie powinniśmy mieć szczególnych problemów również z ustawianiem haseł na inne pliki. Wówczas należy po prostu skorzystać z dodatkowego narzędzia.

Zabezpieczenie sieci

Pamiętajmy, że zagrożenie może płynąć również z innego komputera. Szczególnie jeśli jesteśmy w małej sieci lokalnej. Konfiguracja jest tu niestety dość trudna i czasochłonna, dlatego warto skorzystać z pomocy (najlepiej zaufanego) ?sieciowca?, który wszystko pozabezpiecza i zablokuje.

Jakość haseł

Ostatnia ważna kwestia to jakość haseł. Starajmy się nie korzystać ze standardowych wyrazów, dat czy imion. Wiele osób może próbować dla zabawy, właśnie na popularne hasło, włamać się do naszego komputera i coś namieszać. Warto stosować różne kombinacje małych i wielkich liter, znaków i cyfr. Zamiast ?ania? lepiej zrobić ?4N1a?… Prawda że trudniejsze? A wciąż łatwe do zapamiętania…

Warto stosować te wskazówki w praktyce. Chwila pracy więcej może bowiem poskutkować wyeliminowaniem potencjalnego zagrożenia i związanego z nim później stresu.